10 نکته عالی برای سال جدید

شروع یک سال جدید زمان مناسب برای ورق زدن یک صفحه جدید است ، به همین دلیل احتمالاً بسیاری از مردم تصمیمات سال نو را می گیرند. سال جدید غالباً یک شروع تازه و فرصتی عالی برای تغییر عادت های بد و ایجاد روال های جدید است که به رشد روانی ، عاطفی ، اجتماعی ، جسمی یا فکری کمک می کند. البته ، وضوح قطعنامه ها بسیار آسان تر از نگهداری است و در پایان ماه مارس ، بسیاری از ما تصمیم خود را رها کرده و به الگوهای قدیمی خود برگشته ایم. 1

چرا ما قطعنامه می گیریم

در یک مطالعه ، فقط حدود 12٪ از افرادی که تصمیمات سال نو را می گیرند ، احساس می کنند که در رسیدن به اهدافشان موفق هستند. 2  برخی از بسیاری از قطعنامه های شایع عبارتند از از دست دادن وزن، چسبیده به یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، و بهتر انتخاب مالی ، ترک سیگار ، و صرف زمان بیشتری را با خانواده.

در حالی که بسیاری از مردم احساس می کنند لزوماً به اهداف حل و فصل خود نمی رسند ، خبرهای خوبی وجود دارد.

طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله روانشناسی بالینی ، کسانی که وضوح سال نو را تنظیم می کنند 10 برابر بیشتر از افرادی که این اهداف سالانه را ندارند ، احتمالاً تغییر رفتار می دهند. 

چرا میلیون ها نفر در ابتدای سال تصمیم به تغییر می گیرند؟ مجموعه ای از مطالعات در مورد آنچه محققان “اثر شروع تازه” نامیده اند ، بررسی کرده است که چگونه نشانه های زمانی می توانند رفتارهای روحانی را برانگیزانند. 4

سال جدید مانند آغاز جدیدی احساس می شود ، به همین دلیل بسیاری از افراد اغلب در این زمان ها قطعنامه های عالی تنظیم می کنند. در حالی که این عمل می تواند گاهی اوقات مردم را بیش از حد جویدن نیش بزند ، اما پیروی از قطعنامه ها همچنین فرصت های بزرگی را برای غلبه بر مبارزات با اراده ، عزم راسخ و نبوغ فراهم می کند.

بنابراین ، چه کاری می توانید انجام دهید تا احتمال حفظ وضوح بعدی خود بیشتر شود؟ نکات زیر ممکن است در غلبه بر شانس به شما کمک کند.

یک هدف خاص انتخاب کنید

هر ساله ، میلیون ها بزرگسال تصمیم می گیرند که “لاغر شوند” ، “بهره وری بیشتری داشته باشند” یا “به فرم برسند” در طول سال آینده. 1  به جای انتخاب چنین هدفی مبهم ، روی چیز ملموس تری تمرکز کنید که بتوانید واقع بینانه آن را تعیین کنید. به عبارت دیگر ، یک هدف بسیار خاص و قابل دستیابی را انتخاب کنید.

به عنوان مثال ، ممکن است شما متعهد شوید که 10 پوند از دست دهید ، لیست های روزمره ای برای انجام کارها یا یک مینی ماراتن اجرا کنید. مطمئن باشید که هدف خود را به جای جدی ، واقع بینانه و واقعی جلوه دهید. انتخاب یک هدف مشخص و قابل دستیابی به شما این فرصت را می دهد تا دقیقاً برنامه ریزی کنید که چگونه هدف خود را در طول سال انجام دهید (و به آن پایبند باشید). 5

وضوح خود را محدود کنید

اگرچه ممکن است شما یک لیست طولانی از قطعنامه های بالقوه سال نو داشته باشید ، ریچارد ویزمن ، استاد روانشناسی در دانشگاه هرتفوردشایر ، پیشنهاد می کند که فقط یک مورد را انتخاب کنید و انرژی خود را بر روی آن متمرکز کنید و نه اینکه خود را در بین اهداف مختلف بسیار لاغر کنید. 2

هر بار بر روی یک هدف تمرکز کنید

دستیابی به حتی یک هدف کوچک می تواند اعتقاد شما به خود را تقویت کند. برای اهداف بزرگتر ، تجزیه و تحلیل آنها را به قطعات قابل مدیریت در نظر بگیرید تا یک به یک کار کنید. انجمن روانشناسی آمریکا (APA) همچنین پیشنهاد می کند که تمرکز فقط روی یک رفتار در یک زمان بیشتر منجر به موفقیت طولانی مدت می شود. 6

مصرف بیش از حد یکباره ممکن است دلهره آور باشد. این امر می تواند به ویژه دشوار باشد زیرا ایجاد الگوهای رفتاری جدید به زمان و تلاش مداوم نیاز دارد. تمرکز بر روی یک هدف خاص ، دستیابی به وضوح تصویر را بسیار بیشتر می کند. 

زمان را در برنامه ریزی قرار دهید

تا آخرین لحظه منتظر نمانید تا هدف خود را انتخاب کنید. انتخاب هوشمندانه قطعنامه و برنامه ریزی گسترده از قسمتهای اساسی دستیابی به هر هدفی است. متخصصان پیشنهاد می کنند که طوفان فکری کنید که چگونه می توانید با یک تغییر عمده رفتار مقابله کنید ، از جمله قدم هایی که برمی دارید ، چرا می خواهید این کار را انجام دهید و روش هایی که می توانید خود را در مسیر خود قرار دهید. 5

یک برنامه ریزی دقیق تنظیم کنید

ایجاد یک برنامه دقیق نوشته شده می تواند به شما کمک کند تا به هدف خود پایبند باشید. چرا این مرحله برای موفقیت بسیار حیاتی است؟ یک چیز ، به شما اجازه می دهد در نظر بگیرید که وقتی با چالش روبرو می شوید از چه تاکتیک هایی استفاده خواهید کرد. وقتی همه چیز دشوار می شود ، از چه راهکارهایی برای ادامه مسیر تحقق وضوح خود استفاده می کنید؟

اگر بدون داشتن هیچ نوع برنامه ای در جهت رسیدن به هدف شروع به کار کنید ، ممکن است در مواجهه با هر نوع مانع ، عقب نشینی یا مقاومت سریعاً خود را تسلیم کنید. به عنوان مثال ، اگر هدف شما دو بار در هفته دویدن باشد ، اگر چهار روز متوالی را از دست بدهید چه خواهید کرد و اگر بخواهید برای بیماری یا جراحت مرخصی بگیرید چگونه ادامه خواهید داد؟

می توانید با نوشتن هدف خود ، تهیه لیستی از کارهایی که ممکن است برای رسیدن به آن هدف انجام دهید و یادداشت کردن موانعی که ممکن است سر راه شما قرار بگیرند ، شروع کنید. با آگاهی دقیق از آنچه می خواهید به سرانجام برسانید و دشواری هایی که ممکن است با آن روبرو شوید ، بهتر آماده خواهید بود که به وضوح خود پایبند باشید و بر هر چیزی که ممکن است شما را از این مسیر دور کند ، غلبه کنید.

با مراحل کوچک شروع کنید

خیلی سریع به عهده گرفتن دلیل عمده ای است که باعث می شود بسیاری از قطعنامه های سال نو خراب شوند. شروع یک رژیم محدود و ناپایدار ، استفاده بیش از حد از آن در ورزشگاه ، یا تغییر در رفتار طبیعی شما به طور اساسی ، روش های مطمئنی برای به خطر انداختن برنامه های شما هستند. در عوض ، بر روی برداشتن گام های کوچکی تمرکز کنید که در نهایت به شما کمک می کنند تا به هدف بزرگتر خود برسید.

مراحل کوچک منجر به موفقیت می شود

  • اگر تصمیم به شرکت در یک ماراتن دارید ، هفته ای دو یا سه بار برای دویدن آرام شروع کنید. به آرامی ، به دویدن های طولانی تر و روزهای بیشتری در هفته ورزش کنید.
  • اگر می خواهید تغذیه سالم تری داشته باشید ، با جایگزینی برخی از غذاهای کم مصرف مورد علاقه خود با غذاهای مقوی بیشتر شروع کنید. سپس ، با عنصر دیگری از رژیم غذایی خود مقابله کنید ، از جمله افزودن تنوع بیشتر به سبزیجات ، کاهش اندازه سهم ، و یا کاهش غذای سرخ شده یا خوردن غذا در بیرون.

گرچه به نظر می رسد شروع کند است ، اما این تغییرات کوچک افزایشی باعث می شود که شما به عادات سالم جدید خود راحت تر بمانید و احتمال موفقیت طولانی مدت را افزایش دهید. 5

از تکرار شکست های گذشته خودداری کنید

استراتژی دیگر برای حفظ وضوح سال نو این است که سال به سال دقیقاً همان وضوح را ایجاد نکنید. “اگر مردم فکر می کنم آنها می توانید آن را انجام دهید، آنها احتمالا می توانید اما اگر آنها در حال حاضر سعی و شکست خورده، خود خود اعتقاد خواهد بود پایین،” وایزمن در توضیح مصاحبه با گاردین .

اگر تصمیم دارید به همان اهدافی که در گذشته برای آن تلاش کرده اید برسید ، مدتی را صرف ارزیابی نتایج قبلی خود کنید. کدام استراتژی ها موثرترین بودند؟ کدام یک کمترین تأثیر را داشتند؟ چه چیزی مانع از حفظ وضوح در سالهای گذشته شده است؟

در نظر بگیرید که رزولوشن خود را کمی بهتر کنید تا بیشتر قابل اجرا شود. با تغییر رویکرد ، احتمالاً در سال جاری نتایج واقعی خواهید دید.

به یاد داشته باشید که تغییر یک فرآیند است

این عادتهای ناسالم یا نامطلوب که سعی در تغییر آنها دارید سالها به طول انجامیده است ، بنابراین چگونه انتظار دارید که آنها را فقط در عرض چند روز ، هفته یا ماه تغییر دهید؟ با خود صبور باشید. بدانید که تلاش برای دستیابی به وضوح خود یک روند است. حتی اگر یک یا دو قدم اشتباه بزنید ، می توانید دوباره شروع کرده و به سمت هدف خود ادامه دهید.

رسیدن به اهداف ممکن است بیش از آنچه می خواهید طول بکشد 7 ،  اما به یاد داشته باشید که این یک مسابقه برای رسیدن به پایان نیست. وقتی تعهد خود را برای تغییر رفتاری گرفتید ، این ممکن است چیزی باشد که تا آخر عمر بر روی آن کار می کنید.

دریافت پشتیبانی

بله ، احتمالاً شما یک میلیون بار این توصیه را شنیده اید ، اما این به این دلیل است که سیستم دوستان در واقع کار می کند. داشتن یک سیستم پشتیبانی جامد به شما کمک می کند تا انگیزه و پاسخگویی داشته باشید. 6  رفاقت ، پایبندی به وضوح شما را نیز سرگرم کننده تر می کند. بنابراین ، در حالت ایده آل ، یک همسفر یا عزیز همفکر خود را پیدا کنید تا در هدفتان به شما بپیوندد.

درباره اهداف نزدیک خود برای دوستان یا خانواده خود توضیح دهید و از آنها بخواهید که در رسیدن به اهداف خود به شما کمک کنند. بهتر از این ، با پیوستن به گروهی که هدف شما مشترک است ، از دیگران کمک بگیرید.

انگیزه خود را تجدید کنید

در اولین روزهای قطعنامه سال نو ، احتمالاً احساس اطمینان و انگیزه بالایی برای رسیدن به هدف خود خواهید داشت. از آنجا که شما واقعاً با هیچ گونه ناراحتی یا وسوسه ای در ارتباط با تغییر رفتار خود روبرو نشده اید ، ممکن است ایجاد این تغییر بسیار آسان باشد.

بعد از کنار آمدن با واقعیت اینکه 6 ساعت صبح خود را به ورزش می کشید یا دندان های خود را از طریق سردردهایی که با ترک نیکوتین ایجاد می شود ، کاهش می دهید ، انگیزه شما برای حفظ وضوح سال نو کاهش می یابد.

وقتی با چنین لحظاتی روبرو می شوید ، دقیقاً به خود یادآوری کنید که چرا این کار را می کنید. به این فکر کنید (یا برای دستیابی به کار خود لیستی بنویسید) با دستیابی به هدف خود چه چیزهایی بدست می آورید. یافتن منابع الهام می تواند شما را در شرایط سخت ادامه دهد.

به اهداف خود ادامه دهید

تا ماه مارس ، بسیاری از مردم انگیزه اولیه انگیزه خود را در ژانویه از دست داده اند . با ادامه کار بر روی اهداف خود ، حتی پس از مواجهه با شکست ها ، این الهام را زنده نگه دارید. اگر رویکرد فعلی شما جواب نمی دهد ، استراتژی های خود را دوباره ارزیابی کنید و برنامه جدیدی تدوین کنید. انعطاف پذیر بودن در برابر برنامه خود – و حتی هدف نهایی – به موفقیت شما کمک می کند.

یک ژورنال قطعنامه داشته باشید

یک ژورنال قطعنامه را در نظر بگیرید ، جایی که بتوانید در مورد موفقیت ها و مبارزات خود بنویسید. بنویسید دلایل که چرا شما در حال کار به سمت هدف خود را به طوری که شما می توانید به آنها در زمان مراجعه زمانی که شما احساس uninspired و انگیزه. به این فکر کنید که چه عواملی باعث تزلزل شما می شود (مانند استرس ناشی از کار یا زندگی در منزل) و چگونگی کنار آمدن موثر .

با پایبند بودن به آن و تلاش برای رسیدن به هدف خود در طول سال ، می توانید یکی از معدود افرادی باشید که می توانید بگویید قطعنامه سال نو خود را حفظ کرده اید – و اگر پیشرفت و استراتژی های خود را یادداشت کنید ، آماده خواهید بود اثبات تلاش شما اگر شما هرگز احساس می کنید تسلیم شوید.

یاد بگیرید و سازگار شوید

مواجه شدن با یک شکست یکی از رایج ترین دلایلی است که باعث می شود مردم از قطعنامه های سال جدید خود منصرف شوند. اگر ناگهان عادت بدی پیدا کردید ، آن را به عنوان یک شکست تلقی نکنید. مسیر رسیدن به هدف شما همیشه یک مسیر مستقیم نیست و اغلب چالش هایی در این راه وجود دارد. 7  در عوض ، عودها را به عنوان فرصت های یادگیری مشاهده کنید.

اگر یک ژورنال رزولوشن دارید ، اطلاعات مهمی راجع به زمان بازگشت مجدد ، آنچه ممکن است باعث آن شده باشد و اینکه دفعه دیگر به روش دیگری انجام دهید ، بنویسید. با درک چالش هایی که با آن روبرو هستید ، آمادگی بیشتری برای مقابله با آنها در آینده خواهید داشت.

یادداشت …

مراسم سالانه تنظیم وضوح لازم نیست ناامید کننده سالانه باشد. گاهی اوقات ، تفاوت بین موفقیت و شکست به سادگی انتخاب هدف مناسب و روندی است که برای دستیابی به آن استفاده می کنید. از همه مهمتر ، به یاد داشته باشید که با خود مهربان و انعطاف پذیر باشید و همه پیشرفتهای مسیر را جشن بگیرید. فقط هدف نهایی نیست که مهم است – بلکه سفر در طول مسیر است.

این صفحه به شما کمک کرد؟

رهبری

آموزش موفقیتاهداف سال نوسال 1400سعید جوی زااده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *