رهبری تحول آفرین: نگاه دقیق تر به تأثیرات رهبری تحول آفرین

سبک های رهبری

آیا تا به حال در گروهی بوده اید که کسی با انتقال بینایی روشن از اهداف گروه ، اشتیاق مشخص به کار و توانایی ایجاد احساس شارژ و انرژی در بقیه اعضای گروه ، اوضاع را کنترل کند؟ این شخص فقط ممکن است همان چیزی باشد که به عنوان یک رهبر تحول آفرین شناخته می شود.

رهبری تحول آفرین یک  سبک رهبری است که می تواند تغییرات مثبت را در کسانی که پیرو آن هستند ، القا کند. رهبران تحول گرا عموماً پرانرژی ، مشتاق و پرشور هستند. این رهبران نه تنها نگران و درگیر این روند هستند. آنها همچنین بر کمک به موفقیت هر یک از اعضای گروه متمرکز شده اند.

صفات رهبری تحول گرا

پیش زمینه سریع

مفهوم رهبری تحول گرا در ابتدا توسط جیمز مک گرگور برنز ، کارشناس رهبری و زندگینامه نویس ریاست جمهوری مطرح شد. به گفته برنز ، رهبری تحول آفرین وقتی دیده می شود که “رهبران و پیروان یکدیگر را ترقی می دهند تا به سطح بالاتری از اخلاق و انگیزه برسند.” 

رهبران تحول آفرین از طریق قدرت بینش و شخصیت خود می توانند پیروان را تحریک کنند تا انتظارات ، برداشت ها و انگیزه ها را برای کار در جهت اهداف مشترک تغییر دهند.

بعداً ، محقق برنارد ام. باس با ارائه اندیشه های اصلی برنز به توسعه آنچه امروزه به عنوان تئوری رهبری تحول آفرین باس گفته می شود ، پرداخت. از نظر باس ، رهبری تحول آفرین می تواند براساس تأثیری که بر پیروان دارد ، تعریف شود. باس پیشنهاد کرد رهبران تحول گرا ، پیروان خود را جلب اعتماد ، احترام و تحسین می کنند. 2

اجزاء

باس همچنین اظهار داشت که چهار مولفه مختلف رهبری تحول آفرین وجود دارد.

    1. تحریک فکری: رهبران تحول گرا نه تنها وضع موجود را به چالش می کشند. آنها همچنین خلاقیت را در بین پیروان تشویق می کنند . رهبر پیروان را تشویق می کند تا روش های جدید انجام کارها و فرصت های جدید برای یادگیری را کشف کنند.
    2. ملاحظه فردی: رهبری تحول آفرین همچنین شامل حمایت و تشویق برای پیروان منفرد است. به منظور تقویت روابط حمایتی ، رهبران تحول آفرین خطوط ارتباطی را باز نگه می دارند تا پیروان احساس راحتی کنند و ایده ها را به اشتراک بگذارند و رهبران بتوانند مستقیماً کمک های بی نظیر هر پیرو را تشخیص دهند.
    3. انگیزه الهام بخش: رهبران تحول آفرین چشم انداز روشنی دارند که می توانند آن را برای پیروان بیان کنند. این رهبران همچنین می توانند به پیروان کمک کنند تا شور و انگیزه یکسانی را برای تحقق این اهداف تجربه کنند.
    4. تأثیر ایده آل: رهبر تحول گرا به عنوان الگویی برای پیروان عمل می کند. از آنجا که پیروان به رهبر اعتماد و احترام می گذارند ، از این فرد الگوبرداری می کنند و آرمانهای او را درونی می کنند.

بنابراین برخی از نشانه های معمول یک رهبر تحول آفرین چیست؟ گروههایی که توسط این نوع رهبران هدایت می شوند ، هم موفق و هم وفادار هستند. آنها چیزهای زیادی به تیم می دهند و عمیقاً به توانایی گروه در تحقق اهداف خود اهمیت می دهند. گردش مالی بسیار کم است زیرا رهبران تحول آفرین قادر به ایجاد تعهد زیادی در پیروان خود هستند.

جلوه ها

نویسندگان باس و ریگیو در متن کلاسیک خود ، رهبری تحول گرا ، توضیح دادند:

“رهبران تحول گرا … کسانی هستند که پیروان را تحریک و تشویق می کنند تا هم به نتایج خارق العاده دست یابند و هم در مرحله دیگر ظرفیت رهبری خود را توسعه دهند. رهبران تحول آفرین با پاسخ دادن به نیازهای فردی پیروان با توانمند سازی آنها و رشد آنها به پیروان کمک می کنند تا رشد کرده و به رهبر تبدیل شوند. با همسویی اهداف و اهداف تک تک پیروان ، رهبر ، گروه و سازمان بزرگتر. “

محققان دریافته اند که این سبک رهبری می تواند تأثیر مثبتی بر روی گروه بگذارد.

رونالد ای ریگیو ، روانشناس و کارشناس رهبری ، در مقاله ای برای روانشناسی امروز توضیح داد: “شواهد تحقیق به وضوح نشان می دهد که گروه های تحت هدایت رهبران تحول گرا نسبت به گروه های تحت رهبری سایر رهبران ، سطح عملکرد و رضایت بالاتری دارند .” 

دلیل او ، پیشنهاد او این است که رهبران تحول آفرین معتقدند پیروان آنها می توانند تمام تلاش خود را بکنند و باعث شوند اعضای گروه احساس الهام و قدرت کنند.

برای تبدیل شدن به یک رهبر تحول پذیرتر چه کاری می توانید انجام دهید؟ کارشناسان رهبری پیشنهاد می کنند که داشتن یک چشم انداز قوی و مثبت از آینده نقشی اساسی دارد. نه تنها مهم است که خودتان به این بینش ایمان داشته باشید. شما همچنین باید دیگران را به خرید چشم انداز خود نیز ترغیب کنید.

اصیل بودن ، پرشور بودن ، حمایت کردن و قابل اعتماد بودن از ویژگی های کلیدی است که به شما کمک می کند تا به پیروان انگیزه دهید تا از اهداف شما برای گروه پشتیبانی کنند.

پیوند به بهزیستی

طبق نتایج یک مطالعه ، این سبک از رهبری همچنین می تواند بر رفاه کارکنان تأثیر مثبت بگذارد. 4

این مطالعه که در ژورنال طب شغلی و محیطی منتشر شده است ، از  کارگران چندین شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات مختلف آلمان نظرسنجی کرده است. محققان از شرکت کنندگان خواستند به سوالات مربوط به سبک رهبری کارفرمای خود پاسخ دهند.

سپس نمره ای برای رهبری تحول آفرین بر اساس ویژگی هایی از جمله تأمین تحریک فکری ، دادن بازخورد مثبت برای عملکرد خوب ، به عنوان مثال و کمک به کارمندان احساس می شود که در دستیابی به اهداف گروه سهیم هستند.

محققان کشف کردند که کارکنانی که سطح بالاتری از رهبری تحول گرا را در کارفرمایان خود شناسایی کرده اند ، از میزان رفاه گزارش شده بالاتری نیز برخوردار هستند. این اثر حتی پس از کنترل محققان برای عواملی که با رفاه مانند فشار شغلی ، تحصیلات و سن ارتباط دارند ، قابل توجه باقی ماند.

“نویسندگان مقاله خلاصه می کنند:” نتایج این مطالعه نشان می دهد که یک سبک رهبری تحول گرا ، که هم حس اعتماد و معنی داری را منتقل می کند و هم به تنهایی کارکنان را به چالش می کشد و رشد می دهد ، همچنین بر رفاه کارکنان تأثیر مثبت دارد. “

برنامه های واقعی

بنابراین چنین نتایجی چه تأثیری می تواند برای مدیران و کارگران داشته باشد؟

نویسندگان این تحقیق اظهار داشتند که نتایج مهم هستند و می توانند به شرکت ها در ایجاد برنامه های آموزش رهبری کمک کنند که می تواند برای آموزش مهارت های رهبری تحول آفرین استفاده شود. کسب مهارتهای ارتباطی مانند حل تعارضات در محل کار و شناخت نیازهای کارکنان ، بخش مهمی از رهبری تحول آفرین است.

نویسندگان این تحقیق توضیح دادند: “چنین برنامه های آموزشی می تواند یکی دیگر از مولفه های  اساسی ارتقا سلامت و پیشگیری از سلامت در محل کار باشد و بنابراین باید از حمایت گسترده ای برخوردار شود.”

یادداشت…

سبک تحول آفرین رهبری می تواند در صورت استفاده مناسب بسیار مثر باشد ، اما ممکن است لزوماً بهترین انتخاب برای هر موقعیتی نباشد. در بعضی موارد ، گروه ها ممکن است به سبک مدیریتی یا خودکامه تری احتیاج داشته باشند که شامل کنترل نزدیکتر و جهت گیری بیشتر باشد ، خصوصاً در شرایطی که اعضای گروه مهارت ندارند و به نظارت زیادی نیاز دارند.

یکی از راه های بهبود مهارت های رهبری خود را به است ارزیابی خود سبک رهبری فعلی خود را و فکر می کنم در مورد راه هایی که نقاط قوت خود را می توانید گروه شما منجر می شوند بهره مند شوند. با ارزیابی مهارت های خود ، بهتر می توانید نقاط قوت خود را بازی کنید و در زمینه بهبود نقاط ضعف خود کار کنید.

رهبری

آموزش رهبریرهبری انگیزشیرهبری تاثیر گذاررهبری تجارترهبری تحول آفرینرهبری کسب و کارسبک های رهبریسعید جوی زادهشیرازکتاب رهبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *