انتخاب رنگ طراحی سایت


نکات مهم برای انتخاب رنگ طراحی سایت

انتخاب رنگ طراحی سایت

آیا می دانید چه نکاتی را باید هنگام انتخاب رنگ طراحی سایت مدنظر قرار دهید؟ آیا تا به حال به این موضوع مهم توجه کرده اید که رنگ چه تأثیری روی مخاطبان شما دارد؟ قصد داریم در این مقاله به بررسی چند نکته مهم برای انتخاب رنگ مناسب سایت شما بپردازیم و بگوییم چه پارامترهایی را در این زمینه باید مدنظر خود قرار دهید.

باید بدانیم از چه رنگ هایی متناسب با محتوای سایت استفاده کرده که کاربران را به خود جذب کنیم. ترکیب رنگ ها با یکدیگر طیف رنگی جذابی را می سازد. اما همین رنگ ها ممکن است برای سایتی که بازدید کنندگان آقا دارد جذابیتی نداشته باشد؛ همچنین برعکس آن نیز ممکن است.

اگر در مسیر طراحی سایت به مانع یا مشکلی برخورد کردید، از کارشناسان حرفه ای سایت گروه طراحی وب سایت هوش پیروزی راهنمایی بگیرید. این سایت قادر به طراحی انواع سایت های فروشگاهی، علمی، خبرگزاری و دیگر موارد مشابه است.

انتخاب رنگ طراحی سایت

در انتخاب رنگ طراحی سایت چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟

اغلب شرکت ها و کسب و کارهای بزرگ دارای رنگ شاخص و مخصوص به خود هستند. به عنوان مثال شرکت کاله از رنگ زرد و اسنپ از رنگ سبز استفاده می کند. این رنگ ها نشان دهنده برند و شاخص شرکت های نامبرده هستند.

معمولا با توجه به موضوع فعالیت شرکت یا سازمان رنگ شاخص آنها انتخاب می شود. همین امر در برندسازی نیز تأثیر گذار است. اگر دقت کرده باشید از رنگ های زرد و نارنجی بیشتر برای فست‌فود و محصولات غذایی استفاده می شود. رنگ های سبز نیز برای محصولات کشاورزی و گل و گیاه کارایی دارد.

ابتدا به موضوع کسب و کاری که قصد دارید برای آن سایت طراحی کنید، دقت کرده، سپس به انتخاب رنگ طراحی سایت بپردازید. برخی از نکات انتخاب رنگ طراحی سایت شامل گروه های رنگی، رنگ متن، رنگ سازمانی، رده سنی کاربران و فرهنگ رنگ در هر کشور است که در ادامه به شرح برخی از آنها می پردازیم.

1.     انتخاب مناسب گروه های رنگی

مهمترین نکته در انتخاب رنگ طراحی سایت توجه به طیف های رنگی و تأثیر آن روی مخاطبان است. در ادامه مقاله به شرح برخی از این طیف های رنگی می پردازیم.

طیف رنگ سبز

اغلب رنگ سبز نشان دهنده سلامت، آرامش و ثروت است. تشخیص این رنگ توسط چشمان مخاطب به راحتی صورت می گیرد و آنها را اذیت نمی‌کند. بازدیدکنندگان با دیدن طیف های این رنگ احساس آرامش می کنند.

جالب است بدانید دومین رنگ پرطرفدار در بین مردان و زنان رنگ سبز است. هنگام انتخاب رنگ طراحی سایت حتما از این رنگ استفاده کنید.

طیف رنگ زرد

رنگ های گروه زرد شادابی، سرزندگی و جوانی را به مخاطبان یادآوری می کنند. رنگ های زرد به جذب مخاطبان می پردازد؛ اما اگر از این رنگ به میزان زیاد در سایت خود استفاده کنید، چشمان مخاطب را خسته کرده و او را فراری می دهید.

بهتر است از این رنگ در برخی از پنل های سایت استفاده شود. سایت های ورزشی و سایت های اغذیه ای مانند فست‌فود از طیف های زرد به عنوان بخشی از رنگ طراحی سایت خود استفاده می کنند.

طیف رنگ نارنجی

یکی دیگر از طیف های جذاب برای رنگ طراحی سایت، طیف رنگی نارنجی است. این رنگ گرم مورد پسند آقایان است و نشان دهنده خلاقیت و شور و شوق است.

اگر به دنبال تشویق مخاطبان برای خرید محصولات خود هستید، از این رنگ هنگام طراحی سایت استفاده کنید.

2.     رنگ متن را چگونه انتخاب کنیم؟

یکی از عوامل تأثیر گذار بر سایت های پرمخاطب، رنگ متن است. انتخاب رنگ متن از اهمیت بالایی برخوردار است که باید در سربرگ، تیتر، منو و متن اصلی به آن توجه کرد.

اگر رنگ پیش زمینه شما تیره بوده بهتر است از رنگ سفید برای متن استفاده کنید و برای پیش زمینه های روشن از رنگ مشکی بهره بگیرید. هرگز از رنگ های نزدیک به رنگ زمینه یا رنگ های ملایم استفاده نکنید؛ زیرا چشم مخاطب را آزار می دهد.

انتخاب رنگ طراحی سایت

3.     به رنگ سازمانی توجه کنید!

یکی از نکات بسیار حائز اهمیت در انتخاب رنگ طراحی سایت، رنگ سازمانی مجموعه ای است که برای آن قصد طراحی سایت را دارید. توجه داشته باشید باید هنگام طراحی وبسایت به رنگ برند و سازمان سفارش دهنده توجه کنید و وفادار بمانید.

استفاده از رنگ سازمانی در ذهن کاربران ماندگار می شود و سلیقه شما را نشان می دهد. بنابراین اگر در برند سازمان یا لوگوی آن از رنگ خاصی استفاده شده است حتما آن را مدنظر قرار دهید.

4.     فرهنگ جامعه

شاید کمی متعجب شوید اما بدانید هر رنگ نشان دهنده فرهنگ یک کشور است و امکان دارد مقدس نیز باشد. رنگ زرد و سبز در کشور برزیل، رنگ آبی در آمریکا و رنگ قرمز در چین و روسیه احساس خوبی را در مردم ایجاد می کند.

با این حساب سلیقه ملت خود را در نظر بگیرید و به رنگ ها و فرهنگ مربوط به آنها توجه کنید؛ زیرا ممکن است برخی از افراد رنگ خاصی را سنبل یک فرهنگ یا اعتقاد بدانند.

5.     رده سنی کاربران

احساسات و هیجانات گروه های سنی مختلف با یکدیگر متفاوت است. سایت های آموزشی که برای دانش آموزان طراحی شده است باید در آن از رنگ های شاد استفاده شود و در سایت های جنایی، رنگ های تیره و خاکستری مناسب است.

اگر مخاطبان شما جوانان هستند، از رنگ های گرم و شاد استفاده کنید و متناسب با سلیقه مخاطب رنگ سایت خود را انتخاب کنید.

کلام آخر

انتخاب مناسب رنگ طراحی سایت از مواردی است که طراحان حرفه ای باید به آن توجه کنند. رنگ ها قادر به جذب یا دفع مخاطبان هستند. اگر از رنگ های جیغ مانند قرمز و زرد در سایت خود استفاده کنید بی شک کاربران را فراری می دهید. رنگ هایی که بی روح هستند نیز حوصله کاربر را سر می برند.

با توجه به برند و موضع شرکت یا سازمانی که قصد طراحی سایت برای آن را دارید، رنگ متناسب را انتخاب کنید. توجه داشته باشید گروه طراحی وب سایت هوش پیروزی در این زمینه کمک شایانی به شما می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *